HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Balkonra, teraszra, dézsába > Virágos begóniák

t: 2231

Virágos begóniák

Az 1800-as években angol kertészek állították elő gumós begónia fajok (Begonia socotrana, Begonia veitchii, Begonia boliviensis, Begonia rosaeflora) keresztezésével. Nálunk is sokféle változata ismert.

Leírás

Bokros, 35-40 cm-es magas növény. Felemás szimmetriájú levelei csillogó zöldek, húsosak, a szélük kissé karéjosan fogazott, enyhén hullámos. Többnyire felálló hajtásai nedvdúsak, fiatalon könnyen, szinte pattanva törnek. A hajtások törékenyek, ezért támogassuk meg őket hurkapálcika darabokkal. A virágok csészelevelei színesek, sziromszerűek, a levelekkel borított hajtások végén fejlődnek ki. Ismerünk szimpla és teltvirágú változatokat is. A virágszín lehet piros, de lehet sárga, narancssárga, rózsaszín és egészen fehér is.

Virágzás

A virágzás ideje ősszel van, a nappalok rövidülésével kezdõdik, ugyanis a begónia rövid-nappalos növény, vagyis a virágzásának kiváltója a nappalok hosszának 12 óra alá csökkenése. Elsötétítéssel akár egész éven át virágoztatható. Ez azonban inkább üvegházi körülmények között sikeres.
Gondozás
Ha többször visszavágjuk, sokágas, bimbós, dúsan virágzó növényünk lesz. Ideális földkeveréke enyhén savanyú kémhatású, 5 rész érett fenyőlombföldből, 1 rész tőzegből, 2 rész marhatrágyából, esetleg komposztból és 1 rész folyami homokból áll. A virágzó begóniát a lakás világos, de nem közvetlenül napsütötte helyére állítsuk. A közvetlen, erős napfény ugyanis égési foltokat idézhet elő a levelein. Ilyenkor a virágok is gyorsan elnyílnak, akárcsak túlságosan nagy meleg hatására. Mérsékelten meleg, világos, nem túlságosan száraz levegőjű helyen, virágai több hétig virulnak. Miután elviseli a csupán 15-18 °C hőmérsékletet, ablakban is tarthatjuk, de vigyázzunk, nehogy, virágai vagy levelei a túlságosan lehűlő külső ablaküveghez érjenek. Ne tartsuk huzatos helyen, ne mozgassuk.
Rendszeresen öntözzük, úgy, hogy a két öntözés között se száradjon ki a talaj. Víz ne álljon alatta, mert az a gyökerek pusztulásához vezet. Az öntözővíz ne jusson a leveleire, virágaira. Egyébként barnuló és rohadó foltok jelenhetnek meg a leveleken és a virágokon. Kéthetente használjunk két ezreléknél nem töményebb tápoldatot. Helytelenül öntözve túlnedvesedéskor megjelenhet a lisztharmat. A takácsatka fertőzésre is érzékeny.

Elvirágzás után vágjuk vissza, így egy ideig még továbbnevelhetjük. Végül azonban a száraz szobalevegõn, elvirágzás után, előbb-utóbb elpusztul. Ne bajlódjunk a szaporításával sem, elég, ha minél tovább gyönyörködhetünk virágaiban. Akinek azonban van kedve a kísérletezéshez, levél- vagy a hajtásdugványozással próbálkozhat. Ez akkor a legalkalmasabb, amikor napi 15 órán át éri fény a növényt. A dugványföld legyen laza, jó vízáteresztő és tápdús. Levéldugványozás esetén a levélnyelet kurtítsuk meg úgy, hogy a levél alsó része is földbe kerüljön. Garami Márta (forrás: www.kertpont.hu)

2005.03.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok