HIRDETÉS
HIRDETÉS

Nagy többséggel megnyerte a Fidesz a 2014-es önkormányzati választásokat is. Az ellenzéknek itt-ott cseppent valami, ám úgy tűnik, a Fidesz ennek ellenére nincs megelégedve a helyzettel. Eddig majd' 50 helyen támadták meg a választási eredményeket.

Jogorvoslati kérelmek



A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint huszonhárom településen a polgármester-választás, tizenhétben az egyéni listás, tizenhat település 49 egyéni választókerületében a képviselő-választás eredménye ellen érkezett jogorvoslati kérelem.

Nógrád megye S̶a̶l̶g̶ó̶t̶a̶r̶j̶á̶n̶ Balassagyarmat



Nógrád megye önkormányzati központja Salgótarjánból Balassagyarmatra kerül. Véletlen egybeesés csupán, hogy Salgótarjában többséget szerzett az MSZP az önkormányzatban. A székhelyáthelyezésnek történelmi okai vannak.

A Barna János (Fidesz-KDNP) által benyújtott áthelyezési indítványt Skuczi Nándor (Fidesz-KDNP) elnök ugyan nem támogatta, ám végül őt leszavazva 8 igen, 1 nem szavazattal, 5 tartózkodás mellett elfogadták a székhely áthelyezési javaslatot.

Siófok lesz az új Esztergom?



Szégyellhetik magukat, ezt kiabálták be a hallgatóságból a fideszes képviselőknek a siófoki testület szerdai alakuló ülésén akkor, amikor a többségben lévő frakció megakadályozta, hogy Lengyel Róbert polgármester alpolgármestereket jelöljön. Kicsinek bizonyult az ülésterem, többen az ajtón kívül rekedtek, akkora volt az érdeklődés.

Tévékamerák jelenléte is azt bizonyította: megyei, sőt, országos szintű lett a figyelem a siófoki közélet iránt a nem kis meglepetéssel zárult polgármester-választás óta, de annak tudatában is, hogy a független városvezetőnek a választók akaratából többségi Fidesz-frakcióval kell együtt dolgozni.

Csorba Ottó, a Fidesz-képviselők szószólója hamar arra kényszerült, hogy felhívja a polgármester figyelmét: ha a hallgatóság tetszést nyilvánít, akkor ki kell üríttetnie a termet. Taps fogadta ugyanis Lengyel Róbert mondandóját, miszerint a város érdekében igenis szükség van egy főállású és egy társadalmi megbízatású alpolgármester mihamarabbi megválasztására; utóbbit egyébként éppen a Fidesz-frakció tagjai közül kívánta jelölni, ennek ellenére sem engedte még csak napirendre se venni a Fidesz-többség az alpolgármester-választást. – Szemmel lehet csak tetszést kifejezni, szóban nem – intette csendre az érdeklődőket a városvezető. Kapott is szúrós tekinteteket rendesen Csorba Ottó, amikor javaslatára egyes, a képviselő-testület által korábban a polgármesterre ruházott hatásköröket (döntések önkormányzati vagyonelemek eladásáról, tulajdonjog-változásról, gazdasági társaságok hitelfelvételéről, stb.) most visszavettek. – Új helyezet van, az jelent most segítséget a polgármesternek, ha a képviselő-testület hatáskörében maradnak ezek a kérdések – indokolt Csorba.

Kónyáné Zsarnovszky Judit megbízott aljegyző ekkor állt elő először „vétóval”, mondván: törvényességi észrevételt terjeszt elő, mert e döntés szerinte a testület működését akadályozza és jogszabálysértő. Felszólítás ide, vagy oda, ekkor újra tapsban tört ki a hallgatóság. A „feketelevest” azután már szó nélkül, maximum egy-egy krákogással, köhintéssel nyelték le, lévén, hogy a Fidesz-szószóló ismételten a terem kiürítéséről beszélt.

Csorba átmeneti intézkedések megszavazását indítványozta, miszerint vezessenek be létszámstopot az önkormányzatnál és az intézményeknél úgy, hogy a megüresedő helyeket se lehessen betölteni. Közalkalmazotti felmentésekre fedezetet ne biztosítsanak, a gazdasági társaságokban a pénzügyi bizottság elnöke (aki később éppen Csorba Ottó lett) képviselje a várost, a pr-, polgármesteri- és sajtókiadások keretét zárolják, új szerződésekhez, meglévők felmondásához a képviselő-testület hozzájárulása kelljen.
– Ez eddig nem így volt? – kérdezett rá utóbbira Hamvas Péter (Együtt Siófokért), mire azt a feleletet kapta a megbízott jegyzőtől: eddig értékhatárhoz volt kötve, ami alatt a polgármester dönthetett. – Hopp, egy csontváz! – szólt valaki a hallgatóságból, persze csak a bajusza alatt. Csorba Ottó azt mondta (rajta kívül senki sem szólalt meg az alakuló ülésen a Fidesz-frakcióból), a gazdasági társaságokat például eddig is a pénzügyi bizottság felügyelte, a létszámstoppal pedig az a cél, hogy nyugodt munka folyjék az intézményekben, a hivatalban, mert „zaklatottak a dolgozók, ilyen információ is eljutott hozzánk”. Gömbös Katalin (Jobbik) arra emlékeztetett: a polgármester választáson elért 62 százalékos többsége nem arra utal, hogy a szavazók a Fidesz irányítására bízták a várost, Csorba szerint azonban „nem kell parlamentest játszani és elmagyarázni, hogy mire irányult a választók akarata”. Völgyi Lajos (MSZP) így fordította le az „átmenti intézkedéseket”: – A polgármester jog- és hatáskörét akarják nagy mértékben szűkíteni.

De legfeljebb majd csak akkor, ha a kormányhivatal is törvényesnek találja, hiszen Kónyáné Zsarnovszky Judit azt mondta: – A javaslatokat törvénysértőnek tartom. A munkáltatói jogokat a polgármester és a jegyző gyakorolja, ezt a képviselő-testület nem vonhatja el.

A megbízott jegyző észrevételével a testület a „szokásos” arányban (öt igen, hét nem) nem értett egyet, ám Lengyel Róbert végül nem tette fel szavazásra a Csorba-féle indítványt. Egyhangúlag szavaztak ellenben a volt polgármester és főállású alpolgármester végkielégítésére (kétmillió, illetve másfélmillió forint), valamint arra, hogy 4,3 millió forintot igényel a város a vismaior-alapból a szeptemberi belvízkárokat követő helyreállítás költségeire. A jobbikos Gömbös Katalin a végén bejelentette lemondását, pártja új tagot fog delegálni a testületbe (előre elhatározott döntés volt – a szerző), az új polgármester újra hangsúlyozta, hogy baráti jobbot nyújt pártszínekre tekintet nélkül mindenkinek, aki a város érdekeit tartja szem előtt, Csorba Ottó pedig azzal zárt: őket sem a gáncsoskodás vezérli. – Minden siófokinak meg kell érteni, hogy más időszak jön, az együttműködés kereteit pedig az elején ki kell alakítani, lehet erre akár azt is mondani, hogy húzd meg-ereszd meg...

Völgyi Lajos annak a reményének adott hangot, hogy ha valóban mindenki figyelembe veszi a siófoki polgárok választásokon megnyilvánult akaratát, akkor a testület visszatérhet a korábbi együttműködéshez. Azt pedig már egy egykori önkormányzati képviselő fogalmazta meg a hallgatóság soraiban: kompromisszumokkal elkerülhető, amit senki sem akarhat, hogy Siófok legyen az „új Esztergom”, viszont szerinte az alakuló ülés tökéletes leképeződése volt a siófoki választók akaratának és sajnos vagy szerencse, de ilyen a demokrácia...

vasarnapihirek, sonline nyomán

Feltöltve: 2014.10.23.
Megnézve: 1772

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra