Az első versenynapon mindhárom éremből nyertek egyet-egyet a magyarok a windsori rövidpályás úszó-világbajnokságon. Hosszú Katinka 200 gyorson szinte végig vezetett, végül Federica Pellegrini lehajrázta, majd olimpiai bajnokunk 400 vegyesen javított, és világbajnok lett. Bernek Péter 400 gyorson címvédőként bronzérmet nyert.

Mozambiki–iráni rangadóval indult a rövidpályás vb. Igor Mogne meggyőző fölénnyel nyerte a 400 gyors első előfutamát, amiből nyolcat rendeztek, és a végén úsztak a legjobbak. Mogne futamában rajta kívül csak egy iráni versenyző vett részt, de Amir Amrollahinak nem volt esélye a mozambiki riválissal szemben.

A magyarok felemás produkcióval nyitottak: Kenderesi Tamás (200 pillangón) és Jakabos Zsuzsanna (200 gyorson) a kilencedik helyen fejezte be az előfutamokat, azaz épphogy nem jutott be a döntőbe. Délelőtt sokat kellett várni Bernek Péterre, a 400 gyors címvédőjére, aki a szám utolsó előfutamában könnyedén nyert. Összesítésben negyedikként kvalifikált a döntőbe.

Hosszú Katinka viszont esélyeshez méltóan kezdett, a legjobb idővel jutott be a döntőbe 400 vegyesen és 200 gyorson. Hosszú félgőzzel is métereket vert a mezőnyre, különösebb megerőltetés nélkül haladt előre az esti döntők, az első érmek felé.

Meghalt édesapjának ajánlotta a bronzot Bernek Péter

Az esti döntőkben három számban voltunk érdekeltek. Kezdésként a címvédő Bernek Péter 400 gyorson besiklott a harmadik helyre. A címvédőnek reálisan a dobogóra lehetett esélye, végig üldözte a koreai Pak Te Hvant és az orosz Alekszandr Krasnyikot, de befogni nem tudta egyiket sem. Egy hellyel így is javított a délelőtthöz képest. Az eredményhirdetésnél egy mosolygósabb Berneket láthattunk, a BVSC versenyzője azon vigyorgott, hogyan rendezgeti a dobogósokat jobbra-balra egy lelkes önkéntes.

„Sajnos ebben most ennyi volt. A dohai időeredményem elég lett volna a győzelemhez. Édesapám emlékének ajánlom a bronzérmet. Nyilván jobb lett volna egy arany, de a mostani úszásomban nem volt több.

Januártól egy kicsit változtatni kell a felkészülésemen, úgy érzem, hogy kevésbé kell sulykolni a gyorsúszást” – mondta az Origónak.

Hosszút lehajrázta a világcsúcstartó

Hosszú Katinka az úszósport másik állócsillagával, az olasz Federica Pellegrinivel vívott ádáz harcot 200 gyorson. Az Iron Lady nevezett a legjobb idővel a döntőre, és a táv feléig úgy nézett ki, nem lesz semmi gond, de utána nagyon belehúzott az olasz világcsúcstartó, és végül több mint öt tizeddel volt gyorsabb Katinkánál.

„Jól kezdtem, de túlagyaltam az utolsó ötven métert, amikor láttam, hogy jön fel az olasz. Az utolsó két fordulót elrontottam, picit szétszórt volt ez, de nagyon örülök az ezüstéremnek, mert ez nem a legjobb számom” – nyilatkozta az M4 Sportnak.

Hosszú aztán egyik kedvenc számában, 400 vegyesen javított. Edző-férje, Shane Tusup ezúttal nem tombolt a medenceparton, nem fokozta a tempót. A tribün felső részén keresett menedéket, és nyugodtan vette tudomásul, hogy Katinka hozza a papírformát, 4:21.67-nél állította meg az órát, és több mint hat másodpercet vert a másodikra. Pályafutása hetedik rövidpályás világbajnoki címét szerezte meg. A medencéből integetett a magyar zászlót lobogtató szurkolóknak, aztán elrohant a 200 gyors eredményhirdetésére, majd úszósapkában hallgatta végig az olasz himnuszt.

„Természetesen nehezebb volt úgy, hogy előtte már úsztam egy döntőt, de nagyon örülök neki, hogy végül ilyen magabiztosan nyertem, és az idő is jó volt” – kommentálta a győzelmét.

Hosszúnak volt még egy kötelessége, hiszen 100 méter háton világcsúcstartóként az elődöntőben kellett rajthoz állnia: természetesen érezhető volt a világ legjobbja címét sorozatban háromszor elnyert magyar úszón, hogy már a harmadik számát teljesíti, ennek ellenére kiválóan hajrázott (56.74 másodperc), és futamában csak az ausztrálok hátúszó specialistája, Emily Seebohm előzte meg. A második elődöntőben hárman úsztak jobbat nála, így az ötödik idővel került be a szerdai döntőbe.