HIRDETÉS
HIRDETÉS

Az egész világot megdöbbentette a britek döntése arról, hogy kilépnek az Unióból. A brit politikusok időt és nyugalmat kérnek, a piac azonban világszerte azonnal reagált a lépésre. Ahogy az európai szélsőjobb is, amely több más tagállamban is népszavazást követel.

Bizalmatlansági indítvány Corbyn ellen

A Munkáspárt két parlamenti képviselője levelet írt a párt frakcióvezetőjének, amelyben bizalmatlansági indítványt kezdeményeznek Jeremy Corbyn pártelnök ellen.

John Cryer frakcióvezetőn múlik, hogy elfogadja és vitára bocsátja-e az indítványt – számolt be a BBC.

Ha igen, akkor kedden titkos szavazással döntenek a parlamenti képviselők. Egyszerű többség szükséges az indítvány elfogadásához.

Hollande sajnálja

A britek döntése az Európa Unióból történő kilépésről "súlyos próba elé állítja Európát", amely "többé nem lehet olyan, mint korábban", és mostantól "a lényegre kell koncentrálnia" - mondta Francois Hollande francia államfő.

A köztársasági elnök rövid televíziós beszédében "mély sajnálatát" fejezte ki a "fájdalmas választás" miatt. Hozzátette, hogy tiszteletben tartja a britek választását, szerinte a kilépésről szóló tárgyalásokat gyorsan le kell folytatni. A többi uniós tagállamnak szerinte mostantól olyan kulcsterületekre kell koncentrálnia, mint a biztonságpolitika, a befektetés vagy a pénzügyi harmonizáció.

Fitch: A kilépés szinte mindenre rossz hatással van

A Brexit kedvezőtlenül befolyásolja a brit gazdaság legtöbb ágazatát, mert lassul a gazdasági növekedés, romlanak a beruházási kilátások, és bizonytalan, hogy London szempontjából miként alakulnak majd az EU-val az új kereskedelmi megállapodások - írta elemzésében a Fitch Ratings.

A nemzetközi hitelminősítő megerősítette, hogy korábbi döntésének megfelelően a Brexit miatt felülvizsgálja Nagy-Britannia hitelbesorolását. A Brexit várhatóan mérsékelten negatívan befolyásolja majd az ország adósi besorolását - írták.

A Fitch-elemzés készítői azzal számolnak, hogy "a Brexit miatt bizonyos pénzügyi üzletágak áttelepülhetnek az EU-ba". "Ez csorbítja Nagy-Britanniának mint a világ eddigi egyik nemzetközi bankközpontjának szerepét".

A Fitch Ratings és a Moody's 2013-ban megvonta Nagy-Britanniától a legmagasabb, "AAA" szuverén adósbesorolást, egy fokozattal rontotta azt, bár akkor még nem elsősorban az EU-tagsággal kapcsolatos kétségek, hanem a kedvezőtlennek ítélt brit államadósság-folyamatok miatt.

Sokan akarnak újabb népszavazást

Olyan népszerű az újabb EU-népszavazáshoz aláírásokat gyűjtő oldal, hogy a nagy érdeklődés miatt össze is omlott.

A magországok nagyvállalatainak és bankjainak érdekeit fatális tévedés "európai értékeknek" nevezni - állapította meg az ellenzéki politikus. Hozzátette: Skóciától Kurdisztánig: az euroblabla soha nem fogja helyettesíteni a nemzeti, közösségi identitásokat. Schiffer szerint egy másik Európára van szükség: a nagytőke Európája helyett az emberek Európájára!

Brexit húsz posztban

Ha nem akar órákon át keresgélni és olvasgatni, íme húsz rövid bejegyzés arról, hogy kik is szavaztak a brexit mellett, hogyan regál rá a piac és az emberek, illetve mit is hoz az, hogy a britek az Európai Unióból való kilépésre szavaztak.

Gyorsan kitennék a briteket

Az Európai Unióból való kilépési szándékának mielőbbi hivatalos bejelentésére szólították fel Nagy-Britanniát az uniós intézmények vezetői. Akármennyire is fájdalmas ez,
bármilyen késlekedés szükségtelenül meghosszabbítja a bizonytalanság időszakát"
- írta közös közleményében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság, Donald Tusk, az Európai Tanács és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, illetve Mark Rutte, az Európai Unió soros elnökségét jelenleg betöltő Hollandia kormányfője. Mint írták, az uniós intézmények készen állnak arra, hogy zökkenőmentesen, azonnal elindítsák a kiválási tárgyalásokat Nagy-Britanniával.

Angela Merkel: Csapás Európának

„Nincs rá más kifejezés, csapás és fordulópont Európa számára” – így értékelte Angela Merkel német kancellár a brexitet.

„Az, hogy mi történi majd a következő napokban, hetekben és hónapokban, azon múlik, hogy mi, az EU megmaradt 27 tagja miire vagyunk képesek és hajlandóak” – tette hozzá.

Fazekas reméli, nem veszítünk piacokat

A földművelésügyi miniszter bízik benne, hogy a magyar termékek Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnése után is kijuthatnak a brit piacra, Fazekas Sándor szerint részletes hatásvizsgálat készül a Brexit következményeiről.

Remélte, hogy Nagy-Britannia olyan kereskedelmi megállapodásokat köt majd az EU-val, amelyek lehetővé teszik, hogy a magyar termékek továbbra is eljuthassanak erre a piacra. A magyar cégek elsősorban bort, feldolgozott húsárut, édességeket szállítanak a szigetország piacára - tette hozzá.

Szijjártó: Le kell vonnia a tanulságokat

Európának le kell vonnia a Nagy-Britannia EU-tagságáról tartott népszavazás tanulságait - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a brit referendumra reagálva. A tárcavezető szerint az első ilyen tanulság, hogy
az emberek véleményét meg kell hallani, még Brüsszelben is".

A második tanulság szerinte az, hogy nem lehet következmények nélkül olyan politikát folytatni, amely figyelmen kívül hagyja az európaiak véleményét.

Közölte: mindenki érdeke az erős Európa, de ez csak akkor valósulhat meg, ha a súlyos kihívásokra igazi megoldásokat ad az unió.

Szijjártó Péter további tanulságnak nevezte, hogy Európában el kell jönnie az őszinte politika korának. Hozzátette: az elmúlt időben képmutató és a politikai korrektségre irányuló, nem őszinte politikát folytatott az EU, és ezért sok kihívásra, válságra nem tudott helyes válaszokat adni.

Skócia új népszavazásra készül

A skót kormányzat felkészül egy újabb népszavazási folyamat beindítására a függetlenségről. Nicola Sturgeon első miniszter sajtótájékoztatóján „demokratikus szempontból elfogadhatatlannak” nevezte a kilépésről döntő voksolás eredményét Skócia számára, amely az EU-ban maradás mellett szavazott.

Feltett szándékuk megtenni mindent annak érdekében, hogy Skócia az EU tagja maradjon, ezért minden eshetőséget megvizsgálnak.

Johnson nem terítette ki a lapjait

Boris Johnson sajtótájékoztatóján „szomorúságát” fejezte ki David Cameron lemondása miatt, de nem jelentette be, hogy megpályázza a kormányfői posztot. Hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia nem fordíthat hátat Európának, mert része annak, és továbbra is „erős európai hatalom” marad.

Osztrák kancellár: Nem lesz dominóhatás

Christian Kern kizárta annak lehetőségét, hogy népszavazás legyen Ausztriában vagy más országban egy esetleges további kilépésről, az Európai Unió ugyanakkor szerinte veszít majd jelentőségéből Nagy-Britannia kilépésével. A kancellár nem számol azzal, hogy az osztrák gazdaságra a Brexitnek jelentős kihatása lenne. Nagy-Britannia Ausztriának a nyolcadik legfontosabb exportpiaca.

Sürgetik a kilépés bejelentését

Az Európai Unióból való kilépési szándékának mielőbbi hivatalos bejelentésére szólította fel Nagy-Britanniát az Európai Parlament több frakcióvezetője. Többek szerint nem tűrhet halasztást az ország kilépési szándékának bejelentése, azzal nem várhatják meg, hogy a kormányzó Konzervatív Párt októberi konferenciáján új kormányfőt válasszanak a távozási szándékát bejelentő David Cameron helyett.

Az uniós előírások szerint a távozni szándékozó országnak két éve van arra, hogy tárgyaljon a kilépés feltételeiről, ez a határidő azonban csak akkortól számít, amikor hivatalosan is bejelentette távozási szándékát. A tárgyalási határidő közös megegyezéssel meghosszabbítható. Az Európai Néppárt EP-frakcióját vezető Manfred Weber felszólította a brit miniszterelnököt, hogy már a keddi uniós csúcson jelentse be országa kilépési szándékát.

Elmaradt az összeomlás

A legfontosabb hír, hogy a nemzetközi devizapiacon nem volt összeomlás, bár volt jó pár nagyobb ugrás az árfolyamokban, voltak komoly mozgások, de a piacok összességében működőképesek maradtak - értékelték a brexit utáni azonnali helyzetet a Commerzbank elemzői.

Az Európai Központi Banktól a Commerzbank munkatársai azt várják, hogy újra lazítani fog monetáris politikáján a brexit miatt, míg az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő

Federal Reserve visszafogottságot mutathat, és majd csak akkor emel ismét kamatot, amikor már biztos benne, hogy ezzel nem okoz zavart a pénzpiacokon.

A KDNP szerint a brexit egy jel

A brexit fájdalmasan érinti mind Magyarországot, mind a magyarokat és az egész EU-t, emellett pedig látnunk kell, ez egy intő jel: szükséges változtatni ennek a közösségnek az irányításán, működésén és hatékonyságán - állapította meg a kisebbik kormánypárt, a KDNP.

Közleményük szerint a KDNP és a magyar kormányzat is Európa-párti, de Brüsszelnek oda kell figyelnie az uniós polgárok hangjára, az unió vezetői nem törekedhetnek a nemzetállamok gúzsba kötésére.

A brit jegybank százmilliárdokkal segít

A Bank of England mindent megtesz a brit pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartásáért, és kész több százmilliárd font pótlólagos likviditással segíteni a bankrendszert, ha erre szükség lenne - mondta a brit jegybank kormányzója, miután a brit EU-tagságról rendezett népszavazáson a kilépést pártolók kerültek többségbe.

Mark Carney közölte: a következő időszakban várható piaci és reálgazdasági volatilitásra a brit pénzügyi vezetés jól felkészült, a Bank of England és a brit pénzügyminisztérium részletes készenléti terveket készített.

A legnagyobb brit bankok számára előírt tőkekövetelmények tízszeresen haladják meg a pénzügyi válság előtti szintet, és a Bank of England a bankok esetében olyan stresszhelyzeti teszteléseket végzett, amelyek a mostaninál sokkal súlyosabb helyzeteket modelleztek - mondta Carney.

Mindezek eredményeként a brit bankok több mint 130 milliárd font új tőkét hajtottak fel, és jelenleg több mint 600 milliárd font magas minőségű likvid eszközállományuk van - tette hozzá a Bank of England vezetője.

Mark Carney a jegybank legutóbbi inflációs jelentését bemutató sajtótájékoztatóján kijelentette: a Bank of England előrejelzési forgatókönyvei azt a lehetőséget sem zárják ki, hogy a brit gazdaság technikai recesszióba süllyed, ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból.

Rowling: Skócia is a függetlenséget akarja

J. K. Rowling, a Harry Potter-regényfolyam szerzője a brit EU-tagságról tartott népszavazást követően Twitter-üzenetében azt írta, hogy Skócia is a függetlenséget akarja ezután.

Hozzátette, hogy David Cameron brit miniszterelnök öröksége az lesz, hogy két unió is felbomlik. "Egyiknek sem kellett volna megtörténnie" - írta Rowling.

Peking tiszteletben tartja a britek döntését

Peking tiszteletben tartja a brit állampolgárok választását - közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője. Hua Csuin-jing kijelentette, Kína továbbra is kész együttműködni Nagy-Britanniával, egyúttal bízik a Kína és az EU közötti kapcsolatok jövőjében.

Egy szilárd és fejlett Európa mindegyik félnek érdeke - állapította meg. Kína reméli, hogy London és Brüsszel mielőbb megállapodásra jut a viszonyukat illetően - tette hozzá. Eközben a Global Times című kínai napilap arról közölt cikket, hogy miközben az átlagpolgár kínait kevéssé foglalkoztatta a brexit kérdése, a kínai elit tartott a kilépéstől, illetve annak gazdasági, politikai következményeitől.

Cameron már a királynőnél van

Jelentette a BBC udvari tudósítója.
Cameron formálisan is benyújtja a lemondását, csak azt nem tudni egyelőre, hogy az mikor lép életbe.

origo.hu








Feltöltve: 2016.06.24.
Megnézve: 1099

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra