HIRDETÉS
HIRDETÉS

Új bizonyítékokat tett közzé az Amnesty International és a Forensic Architecture, melyek alapján egy izraeli katona elfogásának megtorlásaként az izraeli erők háborús bűnöket követtek el. A bemutatott bizonyíték, mely nagy mennyiségű multimédiás anyag elemzését is tartalmazza, rámutat a 135 civil életét követelő Rafah-i légi- és földi támadás módszeres és szándékos mivoltára, mely így az emberiség elleni bűntettek kategóriájába is eshet.

A „Fekete Péntek”: A 2014-es Izrael/Gáza konfliktus során történt Rafah-i mészárlás (‘Black Friday’: Carnage in Rafah during 2014 Israel/Gaza conflict) című jelentéshez nagymértékben hozzájárult a modern kutatási technikák alkalmazásában úttörő Forensic Architecture, egy Goldsmith-ben működő, a Londoni Egyetemhez tartozó kutatócsoport.

„Erős bizonyíték mutat arra, hogy az izraeli erők háborús bűnöket követtek el, amikor könyörtelenül lebombázták Rafah lakóövezeteit a civilek életére való tekintet nélkül, hogy meghiúsítsák Hadar Goldin hadnagy fogságba ejtését. Aránytalan és válogatás nélküli támadássorozatot indítottak, melyek független kivizsgálását elmulasztották” – mondta Philip Luther, Amnesty International közel-keleti és észak-afrikai igazgatója.

„A Rafah-i támadás kíméletlenségéből világosan látszik, hogy az izraeli erők milyen szélsőséges intézkedésekre képesek, hogy megakadályozzák, egy katonájuk élve kerüljön az ellenség kezére – rengeteg palesztin életet feláldoztak ezért a célért” – hangsúlyozta Philip Luther.

A műholdfelvételek elemzése kórházak és mentőautók elleni támadásra utaló károkat és bombatölcséreket mutat; az efféle támadások nemzetközi törvényeket sértenek.

Egy orvos elmondta, hogyan menekült a kétségbeesett tömeg az Abu Youssef al-Najjar kórházból, miután a környéken erősödtek a támadások. Több beteget az ágyán gurítottak ki, sokuk vénájába még mindig be volt kötve az infúzió. Egy fiatal begipszelt testű fiú a földön vonszolta magát, hogy elmeneküljön.

Egy sebesült idős férfit, egy nőt és három gyereket szállító mentőautót egy drónról indított rakéta eltalált és felgyújtott, és mindannyian – köztük az egészségügyi dolgozók is – bennégtek. Jaber Darabih, a helyszínre érkező egyik egészségügyi dolgozó így emlékezett az elszenesedett holttestekre „a kezeik és lábaik leszakadtak… súlyosan megégtek”. Jaber később megtudta, hogy fia, egy önkéntes mentős is a mentőautóban bennégett áldozatok között volt.

„Azzal, hogy mentőautókra és kórházakra támadtak, az izraeli erők felháborító módon semmibe vették a fegyveres konfliktusokra vonatkozó törvényeket. Az egészségügyi létesítmények és dolgozók szándékos megtámadása háborús bűntettnek számít” – jelentette ki Philip Luther.

A teljes anyag megtalálható az Amnesty Internation weplaján ide kattintva.

Feltöltve: 2015.07.29.
Megnézve: 1843

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra