HIRDETÉS
HIRDETÉS

Az utóbbi években nemcsak a turisták és a szórakozni vágyók figyeltek fel a szabadulós játékokra, hanem a munkaadók és a HR-eresek is.

Az ajtó bezárul, az óra indul. Ahhoz, hogy újra kinyíljon, 15-20 fejtörőt, logikai játékot kell megoldani valamilyen extrém környezetben: egy hűvös pincében, sötét lakásban, vagy éppenséggel egy dzsungelnek berendezett teremben. Sokakat az adrenalin-bomba vonz a szabadulós játékokban, mások pedig úgy érzik, hatvan percre egy film szereplői lehetnek. Budapest az elmúlt években a szabadulós játékok fellegvára lett. De nemcsak a turisták és a szórakozni vágyók figyeltek fel az utóbbi években a speciális feladatokkal telerakott pályákra, hanem a munkaadók és a HR-eresek is.

A műfaj megteremtője, Gyurkovics Attila 2011-ben vágott bele a vállalkozásba, akkor nyitotta meg Budapesten az első helyszínt. Azt mondja, az ötletet a hasonló számítógépes játékokból merítette. 2012-ben aztán szárnyra kapott a műfaj, ebben az évben egy tucat új helyszín nyílt Budapesten, s ma már közel ötven helyszínen több mint 120 pályából válogathatnak az érdeklődők, de időközben vidéken is megnyíltak az első pályák.

Koltai Balázs és Ureczky Balázs, a Pániq Szoba üzemeltetői az elsők között vágtak bele a vállalkozásba. Azt mondják, sikerült megtalálniuk egy szűk szegmenst, olyan embereket, akik nem nagyon tudtak mit kezdeni magukkal. Ezeknek a játékoknak pedig élőben és térben pedig sokkal nagyobbak a lehetőségei, mint az egérrel klikkelgetni a monitoron.

Az idegenforgalmi szakemberek szerint Budapesten a szabadulás játék népszerűségben, újdonságban a romkocsmák folytatása. A világon most indul ez a vállalkozás, felfigyeltek a műfajra, és sokan kérnek szakmai segítséget a magyar szakemberektől. Koltai Balázs és Ureczky Balázs nyitott már két-két pályát Hollywoodban és San Franciscóban is, januárban pedig Sydney-ben indul egy börtönös pálya, valamint egy bombahatástalanítós pálya.

A közönség általában fiatal felnőttekből, 26-36 év közöttiekből áll, de sokan érkeznek céges csapatépítésre és diákok osztálykirándulásra is. A cégvezetők a monitorokon keresztül figyelik például a csapatépítésben résztvevőket, s ebből vonnak le következtetéseket, hogyan oszthatók le a feladatok, ki kivel tud jól együttműködni.

A közösségi programokra van igény, a résztvevők nem is játéknak fogják fel, hanem sokkal inkább úgy érzik, mintha egy filmbe csöppentek volna.

hirado

Feltöltve: 2015.01.31.
Megnézve: 1592

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra